Влез и управлявай резервациите си.
Официален език: Италиански
Часова зона: UTC+2
(лято),
UTC+1
(зима)
Валута: Евро (EUR)
Операта „Ла Скала“ се намира на съвсем близко разстояние от Пиаца дел Дуомо. Щастливците, които имат възможност да посетят една от най-елитните опери в света, с гордост могат да забележат, че 7 от 10 портрета са на български музиканти, а именно: Николай Гяуров, Никола Гюзелев, Борис Христов, Райна Кабаиванска, Елена Николай, Гена Димитрова и Надя Ковачева. Останалите три са на Пласидо Доминго, Мария Калас и Марио дел Монако.
За жителите на Милано всяка вечер между 19:00 и 21:00 ч. е време за т.нат. аперативо. Баровете и кафенетата предлагат разнообразие от хапки и ордьоври, които всеки, който е платил чаша вино, коктейл или друг вид напитка, може да опита. Това е традиционен начин за среща с приятели и колеги.
Сравнително малко известен е фактът, че в Милано има плавателни канали. В квартала Navigli каналите са били използвани за транспортна дейност. Чрез тях са доставяли мрамор за построяването на катедралата. Днес те се използват главно за туристическа атракция.
Бизнес столицата на Италия определено не носи страстта на юга, както Неапол и Сицилия например, но очарова с една сдържана елегантност и културно излъчване. Основните неща, с които една от световните модни столици е известна, са: шопинга, футболът и разбира се - операта.
Безспорно шедьовърът на Милано е Катедралата Дуомо. Нейното построяване е отнело цели 579 г., като участие взимат Леонардо да Винчи и Наполеон. Готическото чудо има повече от 3000 статуи и в нея се съхранява пирон от Светия кръст. Възможно е да се изкачите на покрива на Дуомо, което ще ви създаде вълнуващо усещане, че градът е в краката ви, но в същото време мащабността на сградата с нейните изразителни детайли има поглъщаща способност. В съседство на катедралата е разположен известен търговски център, на чийто последен етаж има няколко заведения. Това е идеалният начин да бъдете на едно ниво с катедралата, докато пиете капучино или коктейл.
На Пиаца дел Дуомо се намират още дворецът и галерията Виторио Емануеле II, които също представляват шедьоври на архитектурното изкуство. В галерията се помещават бутици на италиански и световни марки, както и кафенета, в които ако имате късмет, може да видите някоя известна личност.
В Църквата Санта Мария деле Грациеле се съхранява картината на Леонардо да Винчи „Тайната вечеря“. За да я разгледате трябва да направите предварителна резервация. Не се допускат повече от 30 души наведнъж, които могат да я разглеждат за времето от 15 минути. Но дори да не успеете, църквата в която се намира е една от най-красивите в Италия и дори само затова си заслужава да бъде видяна.
Официален език: Италиански
Часова зона: UTC+2
(лято),
UTC+1
(зима)
Валута: Евро (EUR)
Най-добрият начин за придвижване в центъра на Неапол е пеша или да наемете скутер. За по-дълги пътувания можете да вземете обществен транспорт. За да стигнете до хълмовете, можете да използвате кабелна железница.
Не само магазините са затворени през деня, обявявайки сиеста. Сиеста има също в много туристически обекти, така че винаги проверявайте предварително работното време на мястото, което планирате да посетите.
Докато сте в Неапол, е абсолютно задължително да посетите Херкуланеум (на 13 км от центъра на Неапол) и Помпей (на 25 километра). Тези два древни града са били покрити с вулканична пепел от близкия Везувий. Помпей е световноизвестен като най-добре съхранения античен град с около 2,5 милиона посетители годишно.
В сърцето на Неаполския залив, през VIII век пр.н.е., гърците основават град Партеноп, който по-късно се преименува на Неаполис, а днес го познаваме като Неапол. Той е бил един от най-важните градски центрове в древността, през византийската епоха и една от основните точки за италианския Ренесанс. Градът е понесъл големи щети по време на Втората световна война.
Неапол е като история на европейската архитектура накратко. Най-старите археологически находки датират от древни времена - например в близост до Помпей и Херкуланеум. Най-ценните открития и от двата града, изчезнали при изригването на вулкани, са събрани в Националния археологически музей. Докато сте в Неапол си струва да посетите и катакомбите, разкопани от древни времена, а по-късно и от първите християни.
Сред най-интересните средновековни сгради са готическата катедрала с параклиса към нея и църквата "Санта Мария дел Кармин" в края на улица „Mercato“. Камбанарията на църквата е висока 75 метра и по този начин се вижда от различни точки на града. Разположен на малък остров, Castel Dell'Ovo - преведено на английски език като "Egg Castle" - служи като седалище за кралски чиновници и като държавна хазна.
Дворците от Ренесанса също са удоволствие за сетивата. В миналото е било общоприето, че всяко богато и самоуважаващо се семейство трябва да има свой дворец. Благодарение на този обичай, сега можем да се наслаждаваме на дворци като Palazzo Como или на Palazzo Orsini di Gravina. Тази тенденция е продължила много векове. Построен в Бароков стил, Palazzo Salerno или Palazzo Reale - кралски дворец, е ремонтиран многократно, а към днешна дата е в много добро състояние.
Неапол обаче не е само паметници - той също има божествена кухня. Ястията, произведени от местни продукти, придобиват висока популярност по целия свят. Неапол е мястото, където се е родила пицата, а оттук произхожда и най-вкусната моцарела. В пицария „La Masardona“ пицата се сервира като калцоне и прилича на огромен хляб, изпържен в мазнина. Ако искате да опитате местно вино и мезета, то „Spuzzule“ е точно за вас. Ако пък сте ценители на сладките изкушения си заслужава да посетите “Dolce idea gennaro bottone cioccolato”, където можете да намерите най-добрите шоколади и сладоледи в целия град.
Официален език: Италиански
Часова зона: UTC+2
(лято),
UTC+1
(зима)
Валута: Евро (EUR)
Употребата на алкохол на публични места в Бари е позволена. Можете да пиете бира или да си вземете нещо за хапване от Моло Сан Никола, крайбрежната Лунгамаре или площад Меркантил.
В Бари можете да се насладите на прекрасно време през цялата година. Ако не сте фен на жегите, отидете през септември или октомври – тогава няма да е много горещо, но все пак достатъчно топло за излежаване на плажа.
Най-евтиният начин да стигнете до Бари е с градския автобус, Линия 16 (около 1-1,5 евро) или да използвате метрото. Най-бързият начин е с такси (над 20 евро) или с кола под наем. Друга опция е да си хванете шатъл (4 евро.)
Разположен в южната част на Италия, Бари – главният град на регион Пулия, е перфектната дестинация за тези, които търсят слънчеви лъчи, вкусна домашно приготвена храна, лазурно море и истински гостоприемни местни хора. Но какво наистина си струва да видим там?
Привиден безпорядък и типичен хаос за южняците, но и липса на орди от туристи и типичните заведения, които се появяват с тях. За сметка на това има – красива архитектура, отлична кухня и сравнително ниски цени. Именно това са основните причини, поради които изчистената и автентична красота на Бари привлича все повече пътешественици.
Не може да пропуснете Бари Векиа (Bari Vecchia) или Старият град, разположен на полуострова с тесни улички, паметници и оживени площади, като Плаза Меркантил (Piazza Mercantile). Можете също да видите градските стени и старите отбранителни кули, издигнати на брега на морето, където в днешно време ще попаднете на автентични ресторанти. Не пропускайте да посетите Castello Svevo – добре запазен отбранителен замък и Lungomare – дългата крайбрежна улица. Посетете също базиликата, посветена на Св. Николай, който е и покровител на Бари. Ако обичате шопинга, спуснете се по Borgo Murattiano, която е в новата част на града.
В Бари има много ресторанти, предлагащи италианска храна. Типични за този Южен регион на Италия са фокачата и калцонето, които могат да се намерят във всяка пекарна (panificio) или т. нар. „фокачерии“ (focacceria) и струват около 1 евро. Струва си да опитате и домашно приготвени „бареси“ (паста във вид на ухо), както и местните специалитети - sgagliozze, popizze (вид плодова полента) и panzerotti (вид пържени кнедли).
Ако разполагате с време, разходете се в околността и няма да съжалявате. Малките градчета, разположени по крайбрежието на Пулия привличат туристите с чистия си въздух и красиви плажове, типична южняшка архитектура и спиращи дъха пейзажи. Можете да стигнете до тези местенца за нула време с влак, автобус или кола под наем от Бари. Сред най-интересните неща, които да видите са Алберобело (Alberobello), известен с уникалните си куполни къщи; Полиняно а Маре (Polignano a Mare) с невероятните си скали и впечатляващ плаж и Матера. Той е бил използван за снимките на филма на Мел Гипсън „Страстите Христови“. Друго забележително градче е Монополи а Маре (Monopoli a Mare) с белите си, варовикови сгради.
Официален език: Италиански
Часова зона: UTC+2
(лято),
UTC+1
(зима)
Валута: Евро (EUR)
Едно от нещата, които всеки трябва да си разреши, когато пътува до Рим и Италия въобще, е храната под всякакъв вид и форма. Кулинарният тур BonnApetour среща гостите на италианската столица с местни ентусиасти, които показват скритите вкусни забележителности на Рим. По време на разходката участниците се хранят като съвременни римляни, познаващи добре града си.
Римският квартал „Копеде“ е приказният „град в града“ на флорентинския архитект Джузепе Копеде. Той е изграден през периода 1913-26 г. и умело съчетава елементи на барок, арт деко и либерти, за да се образува приказка от вили с градини, статуи на древногръцки богове, средновековни символи, цветя и животни. След период на забвения, кварталът отново възвръща популярността си на място, което местните римляни с гордост показват гостите си.
Ако разхождайки се в Рим, получите съобщения от мобилния си оператор за роуминг услуги, то най-вероятно сте попаднали във Ватикана. Музеите на Ватикана са невероятно културно средище, което заслужава много внимание. В случай, че се изморите, докато разглеждате, може да отпочинете в градината или заведението към музеите. От покрива на базиликата „Св. Петър“ се разкрива невероятна гледка, която придава пълен смисъл на фразата „Всички пътища водят към Рим“.
Вечният Рим е извор на цяла една цивилизация. Място, което трябва да се посети поне веднъж в живота, не заради лукса, а заради уникалната атмосфера, която този град носи. Рим е винаги на мода, така както малката черна рокля в гардероба на дамите. Колизеят, Римският форум, Пантеонът, Фонтанът ди Треви, Испанските стъпала, Капитолия и площад Навона са от групата забележителности, за които толкова много се е изписало и изговорило, че е по-добре човек сам да формира впечатленията си за тях.
Всеки е чувал за Колизея или Колизеумът, както по-често, но погрешно е наричан. Но малко хора свързват Рим с 2000 годишната му пирамида, намираща се в самия му център. Тя не е съвременна приумица на някой чуждестранен архитект или донесена от Египет по загадъчен начин. Пирамидата на Цестий е построена при управлението на император Август. Тя е била построена, като мавзолей на религиозния водач Гай Цестий и е отворена 2 дни в месеца за посещение.
Църквата на Ордена на монасите Капуцини – Санта Мария дела Кончеционе в Рим или по-точно нейната крипта, е причина самият Маркис дьо Сад да възкликне: „Никога не съм виждал нещо по-поразително“ От костите на над 4000 починали монаси са оформени различни изображения, носещи послания. Монасите са предпочели този подход, пред погребването, за да напомнят на себе си и посетителите, че „Всички сме това, което вече сме били и пак ще станем“.
Официален език: Италиански
Часова зона: UTC+2
(лято),
UTC+1
(зима)
Валута: Евро (EUR)
Символът на града е фонтанът със скулптура на слон, който е създаден през 18-ти век. Намира се на площад Duomo и изобразява точно това животно, защото то играе важна рола в историята на града и най-вече във военната ѝ част.
Главната улица на града тръгва от Старото пристанище и стига до подножието на вулкана Етна. Покрита е с лава от вулкана и в по ниската си част е предимно пешеходна. Там има доста магазини и ресторанти.
Не пропускайте да посетите Рибният пазар на Piazza Alonzo di Benedetto, където още от ранни зори рибарите продават улова си. Друг пазар, който си струва да се посети е Fiera di Catania на Piazza Carlo Alberto.
Катания е един от големите италиански градове и вторият по големина в Сицилия, разположен на източното крайбрежие на острова, обливан от водите на Йонийско море. Градът много пъти е страдал от земетресения и изригванията на Етна, в чието подножие е бил основан. По време на цялата си история до сега, Катания е бил построяван на ново цели седем пъти. Сградите в бароков архитектурен стил все още са налице, благодарение на черния вулканичен камък, от който са построени.
Катания е мобилен град - разполага с морско пристанище, намира се близо до сицилианската магистралата, а наблизо има и летище. Catania-Fontanarossa е популярно летище, което всеки месец обслужва около 8 млн. души. Можете да стигнете до там с автобус, който тръгва на всеки 30 мин. от центъра на града.
Местната кухтя е типично сицилианска. Едно от най-прочутите ястия е Pasta alla Norma - леко пикантна паста с доматен сос, патладжан и солена рикота; типичен десерт е granita, който е подобен на сорбета, но по-лек; от плодовете по-характерни са червените портокали.
Ще забележите, че в града има голямо разнообразие от ресторанти, които винаги се радват на клиентела, както от туристите, така и от местните. За типичната италианска, сладка закуска, можете да отидете до Pasticceria Savia на Via Etnea. Ресторантът Corte dei Biscari на Via Porticello №5 е място, което трябва да посетите, заради рибните специалитети. Ако все пак искате да се разнообразите от пицата и пастата, отидете в Feelin' Good на Via Carlo Felice Gambino 17, където ще можете да опитате вкусни бургери.
Официален език: Италиански
Часова зона: UTC+2
(лято),
UTC+1
(зима)
Валута: Евро (EUR)
Знаете ли, че ботаническата градина на Университета в Пиза е най-старата в света? Първите растения са засадени там през 1544 г. Входът за градината е 4 евро и наистина си заслужава.
Морският бряг на Лигурско море не е далеч от Пиза. Можете да тръгнете от централната гара и да пътувате до известните пристанищни градове Ливорно или Марина ди Пиза. Само за 3 евро и около 15 минути по-късно ще сте на плажа. Звучи съблазнително, нали?
Баптистрията на Пиаца дел Дуомо има изключителна акустика. Сами ще се уверите, тъй като на всеки 30 минути един от служителите доказва това на посетителите.
Пиза е сред най-посещаваните места в Италия. Всичко това се дължи главно на кулата Torre Pendente, която е символът на града. Със своите компактни размери, близко разположение на летище и полети на нискотарифни авиокомпании, Пиза е идеалната отправна точка за екскурзии в целия регион и опознаване на местната кухня.
Световноизвестната наклонена кула се намира на площад "Пиаца дел Дуомо", известен също като "Кампо ди Мираколи" или "Площадът на чудесата". Сградата служи като перфектен фон за забавни снимки, на които туристите непрекъснато се преструват, че подпират или бутат наклонената конструкция. Campanile е една от четирите сгради, наречени шедьоври на средновековната архитектура. Другите са катедралата (Duomo), баптистрията (Battistero) и гробницата (Camposanto Monumentale). Билетът за влизане в Наклонената кула струва 18 евро, а посещението на катедралата е безплатно.
Все пак Пиза не се ограничава само до Наклонената кула. Разгледайте в детайли уличките около "Площада на чудесата". В центъра на града се намира огромният площад Piazza dei Cavalieri, който е заобиколен от средновековни сгради. Това място е оживено както през деня, така и през нощта, тъй като местните младежи обичат да се събират там за различни празненства.
Можете да се отдадете на спокойна разходка и почивка край Лунгарно, който е крайбрежният булевард на река Арно, преминаваща през Пиза. На брега на реката има много ресторанти, барове и кафенета. Градът е идеална отправна точка за посещение на столицата на Тоскана - Флоренция. Можете да стигнете до града в рамките на един час с автобус от летище "Галилео Галилей" или с влак от централната гара Pisa Centrale. Билетът за автобус струва около 5 евро, а за влак около 8,5 евро.
Италианската кухня е изключителна, а мнозина смятат, че именно тази в Тоскана е най-добрата. Не се чудете, а опитайте сами. Ястията са приготвени по прости и изчистени рецепти, но с подбрани местни продукти и майсторство. Ако прибавим към тях и вината, се получава неустоима трапеза. Заслужава си да поръчате тосканска антипаста - плато от прошуто, салам, сушени колбаси и др.
Типични ястия са също cecina - приличащо на пай или пица ястие, приготвено с нахут, риболита - супа от зеле, боб и хляб със зехтин и талиателе al ragu di Cinta Senese (със свинско месо). Ако сте от хората, които при споменаването на Италия си мислят за сладолед, то тогава задължително се отбийте през Tuffo 13 на Lungarno Gambacorti 13, намиращо се малко по-далеч от типичните туристически улици. Няма да съжалявате за разходката - това е любимото място за сладолед на местните.
Официален език: Италиански
Часова зона: UTC+2
(лято),
UTC+1
(зима)
Валута: Евро (EUR)
Архитектурни символи на града са кулите Гаризенда и Азинели, които датират от 12-ти век. Те напомнят за времето, когато заможните семейства са смятали за въпрос на престиж да построят кула. Поради това в рамките на града е имало около 170 кули, но много малко са се запазили до наши дни.
Това, което прави впечатление в централната част на града са арките, останали от студентските общежития, които днес придават неповторим вид на Болоня и пазят сянка на минувачите в горещи дни. Заради бързо развиващия се университет, е било нужно да се построят жилища за нарастващия брой студенти. В Болоня се намира един от най-старите европейски университети.
Мястото, където може да закупите всички типични местни продукти е кулинарният пазар Четириъгълника, който съществува от Средновековието. Болоня е дестинация, заради която си заслужава да зарежете всякакви диети. Прочутият сос болонезе, саламите и сирената, талиателите, торталините, специалният балсамов оцет, който отлежава цели седем години, джелато и местните вина са само част от безкрайния кулинарен списък.
За италианците кулинарията е традиция, страст и отдаденост, затова Болоня може да се нарече свещената земя на италианската кухня, защото точно там са създадени традиционните национални ястия. Неслучайно градът е наричан „тлъстата Болоня“.
Главната търговска улица носи името „Независимост“, като в самото й начало е старата порта на града – Галиера. От там започва и студентският район. Най-важният църковен комплекс, наричан от местните „седемте църкви“ включва базиликата и площадът „Св. Стефан“, които са неизменна част от болонския пейзаж още от VIII в.
Всеки истински италиански град разполага с площад, който е неговото социално средище. В Болоня това е Пиаца Маджоре. Там има много кафенета и заведения, където може просто да седнете и да се насладите на живота, както местните добре умеят. На този площад се намира една от най-големите църкви в Европа – базиликата „Сан Петронио“. Дължината й е 132 м, а в нея могат да се поберат 28 000 души. Според проекта е трябвало да надмине дори базиликата „Св. Петър“ в Рим, но се предполага, че папската власт във Ватикана е възпрепятствала строежа.
Друга величествена сграда, която също е разположена на Пиаца Маджоре е дворецът Акурсио. Той носи името на юриста, който е живял в него, а в по-късен етап сградата става и кметство. Към двореца има часовникова кула и статуя на папа Григорий VIII, който въвежда Григорианския календар.
Площад „Нептун“ е известен с едноименния си фонтан, който изобразява бога на морето в бронзова статуя, която е висока 3,2 м. В краката на Нептун са четирите пълноводни реки, които често са изобразявани през 15-16 в. – Дунав, Нил, Ганг и Амазонка.